Dantų plomba

Šiuolaikinių technologijų ir mokslo dėka pacientui galima rinktis iš gausybės įvairių medžiagų.

Žinoma, geriausiai tai padaro ne pats pacientas, o odontologas, kuris turi didelę patirtį ir žino, kurios medžiagos pasirinkimas yra pats geriausias. Stomatologijoje naudojamos amalgamos, kompozitai bei stiklojonomerinės plombos. Silantai – dar viena dantų plombų rūšis, kurios yra skirtos vaikams.

Dantų plombaAmalgama - dantų plomba, kurią sudaro gyvsidabris ir sidabras. Kadangi gyvsidabris yra labai pavojingas žmogaus sveikatai, šių plombų naudojimas dažnai abejotinas ir dėl to kyla daugybė diskusijų. Gamintojai teigia, jog šiuo metu gaminamose amalgamose gyvsidabrio kiekis yra labai tiksliai dozuotas, todėl žmogaus organizmas su jokia žala nesusiduria. Taip pat tokios dantų plombos turi labai didelį minusą dėl savo neestetiškumo, jos yra juodos, kas pacientą iškart atgraso. Kita vertus, amalgamos dantų plombos yra ilgaamžiškos – paprastai išsilaiko 10 metų.

Kompozitai – chemiškai ir šviesoje kietėjančios plombos. Chemiškai kietėjančios plombos Lietuvoje labai populiarios dėl savo pigumo, tačiau jas laikui bėgant išstumia šviesoje kietėjantys kompozitai. Dar kitaip jie žinomi kaip helio plombos. Helio plombos yra nuolat tobulinamos siekiant sukurti geriausią variantą. Helio plombos taip pat skiriasi, vienos būna pritaikytos krūminiams dantims, kitos priekiniams, taip pat būna ir universalios. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad helio plombos nėra vienodos, jų kokybiškumas visiškai priklauso nuo gamintojo.

Stiklojonomerinės dantų plombos – šios plombos pasižymi didesniu atsparumu drėgmei bei fluoro išskyrimu keletą metų po to, kai yra įplombuojamos į dantį, todėl taip sumažėja antrinio karieso susidarymo tikimybė. Esant didesnėms skylėms, fluoro poveikis nėra vertinamas teigiamai, kadangi tuo atveju jis gali sudirginti danties nervą. Dantų plombų dėka atkuriamas danties paviršius, formavimo dėka atkuriamas danties aukštis bei kauburėliai. Ypač svarbus yra tarpdančių atkūrimas, kadangi būtent tose vietose atsiranda daugiausiai karieso.

Ką vadiname laikinąją dantų plomba?

Ši dantų plomba naudojama ilgesnio gydymo metu, kai jis trunka keletą ar daugiau vizitų, dažniausiai tai būna tuomet, kai pacientas neturi tam laiko. Laikinosios dantų plombos paskritis – užkirsti kelią maisto patekimui į atvirą ertmę ir apsaugoti nuo dirginimo ir skausmo. Tuomet pacientas iki sekančio apsilankymo pas stomatologą gali valytis dantis ir nesusidurti su didesnėmis problemomis.